Neresi
  • Cafe
  • Lokanta
Nerede

Şeyh Yusuf El Ğarip Ziyareti

Yolu Mina’ya (liman köyü) düşen herkes Şeyh Yusuf El Ğarip Ziyaretine rastlamıştır. Samandağ’a Suriye taraflarından geldiği düşünülen ve hakkında çok az şey bilinen, halk tarafından Ğarip (yabancı, kimsesi olmayan) lakabı takılan Şeyh Yusuf burada yaşamış ve aynı yerde yaşamını yitirmiştir.  Uzun bir süre Mina’da dini görevlerini yerine getirmesinden dolayı bulunduğu yer türbe haline getirilmiştir. Fakat asıl olay türbe yapıldıktan onlarca yıl sonra meydana gelmiştir.

Asi nehri bir zamanlar bu ziyaretin tam yanından geçmektedir.  Kış aylarında Asi nehrinin taşmasıyla bu ziyaret sürekli çamur ve sular altında kalır.  Ziyaretin bakımını üstlenen yerli halktan birileri her sel olayı yaşandığında gelir demir teneke ile gelir temizler. Fakat hiç bir zaman son bulmaz her gün sabah başlar akşam temizleyip evine döner. Ertesi gün geldiğinde selden dolayı yine her tarafın çamur içinde kaldığını görür.

Bir gün adam bu yaptığı işten yorulur ve serzenişte bulunur.

-Ey Şeyh bunu yapacak gücüm kalmadı artık. Elimden geleni yaptım eğer sen hayırlıysan kudretliysen artık bunu sen yap ben yapamıyorum der ve gider.

(Aslında Demir tenekeler ile bir yerleri temizlemek cidden sorundur. Teknolojinin ulaşmadığı bu bölgelerde temizlik işleri ve kovalarla değil Tenekelerle yapılmaktaydı. Bu da büyük bir enerji kaybı ve tam zamanlı bir çalışma gerektirirdi)

Ertesi gün halk bir de bakar ki Asi nehri yolunu değiştirir ve 400-500 metre ileriden akmaya başlar. Şeyh Yusuf El Ğarip o gün bugündür ziyaretçi akınına uğrar, sürekli kurbanlar kesilir.

Ziyaretin yanında ek olarak yapılmış farklı bir alimin ziyareti bulunur.

Ayrıca Şeyh Yusuf hakkında kimsenin pek bir bilgisi olmamasından dolayı ona Ğarip (yabancı, kimsesi olmayan) lakabı koyulmuştur. Ziyaretin adı da nitekim Şeyh Yusuf El Ğarip‘tir.

Bize verdiği bilgilerden dolayı Şeyh Hasan Tümkaya‘ya teşekkür ediyoruz.

Hazırlayan MeKa [Samandağ TV] , Ukala [ Samandağ TV]

 

 

Yorum Yazın

Bu İşletmeye Kaç Yıldız Verirsiniz?

angry
crying
sleeping
smily
cool
Görsel Seç

İncelemenizin 140 Karakterin Altında Olmamasına Özen Gösterin.

Additional Details